Program
26 Eylül 2012, Çarşamba
16:30 - 18:30 AÇILIŞ PROGRAMI (Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi)
16:30 - 17:00 Organization of Organ Procurement and Transplantation: What Would be the Ideal System?
Oturum Başkanları: Şükrü Emre, Kamil Dilek
Konuşmacı: Francis Delmonico
17:15 - 17:45 Türkiye ve Dünyada Kompozit Doku Nakilleri
Oturum Başkanları: Uluğ Eldegez , Uğur Erken
Konuşmacı: Ömer Özkan
17:45 - 18:30 SOSYAL SUNU
19:00 Açılış Kokteyli
Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi
27 Eylül 2012, Perşembe
08:00 - 09:00

SERBEST BİLDİRİLER 1 (Böbrek) SALON A
Oturum Başkanları: Necmettin Güvence, Mehmet Erikoğlu
SERBEST BİLDİRİLER 2 (Karaciğer) SALON B
Oturum Başkanları: Ender Dulundu, Serdar Topaloğlu
SERBEST BİLDİRİLER 3 (Böbrek) SALON C
Oturum Başkanları: Serdar Türkyılmaz, İsmet Yavaşçaoğlu

09:00- 10:15

PANEL 1: Kadaverik Donör ile İlgili Problemler (SALON A)
Oturum Başkanları: Atilla Ramazanoğlu, Ferda Kahveci

Donör Bakımı - Remzi İşçimen
Beyin Ölümü Kararı - Sevda Erer Özbek
Organ Temininde Koordinatörün Rölü - Salih Gülten
Lojistik - İrfan Şencan

10:15 - 10:30 KAHVE MOLASI
10:30 - 11:30

PANEL 2: Transplantasyon ve İmmünoloji Laboratuvarı (SALON A)
Oturum Başkanları: Mahmut Çarin, Barbaros Oral

Donör Spesifik Antikorlar, Single Antigen Beads, Cross Match - Mahmut Çarin
Acceptable Mismatch - Frans H. J. Claas

11:30 - 12:15 KONFERANS 1: Comparison of Various Immunosuppressive Regimens in Kidney
Transplantation (SALON A)
Oturum Başkanları: Erdoğan Sözüer, Fatma Savran Oğuz
Konuşmacı: Henrik Ekberg
12:15 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ - ASTELLAS UYDU SEMPOZYUMU 1
13:30 - 15:00

PANEL 3: Hangi İmmünosupressif Ajanı seçelim? Avantaj - Dezavantaj (SALON A)
Oturum Başkanları: Mehmet Şükrü Sever, Alp Gürkan

Antimetabolitler: AZA, MMF - Gültekin Süleymanlar
Kalsinörin İnhibitörleri: Cyc, Tacro - Alparslan Ersoy
mTOR İnhibitörleri: Sirolimus, Everolimus - Ali Çelik
İndüksiyon Tedavisi (basiliksimab, ATG) - Müjdat Yenicesu

15:00 - 15:15 KAHVE MOLASI
15:15 - 16:00

KONFERANS 2: Technical Challenges in Living Donor Liver Transplantation (SALON A)
Oturum Başkanları: Yaman Tokat , Gökhan Moray
Konuşmacı: Sheung-Tat Fan

KONFERANS 3: Türkiye ve Dünyada Kalp Naklinin Son Durumu (SALON B)
Oturum Başkanları: Mustafa Özbaran, Mustafa Tok
Konuşmacı: Tahir Yağdı

16:00 - 16:45

KONFERANS 4: Pediatrik Karaciğer Nakli (SALON A)
Oturum Başkanları: Tanju B Özkan, İlgin Özden
Konuşmacı: Şükrü Emre

KONFERANS 5: Pediatrik Böbrek Nakli (SALON B)
Oturum Başkanları: Osman Dönmez,Turan Kanmaz
Konuşmacı: Cüneyt Hoşcoşkun

16:45 - 17:45

VİDEO PANELİ: Karaciğer Canlı Donör Hepatektomisi (SALON A)
Oturum Başkanları: Cüneyt Kayaalp, Bülent Aydınlı

Living Donor Right Lob Transplant with Middle Hepatic Vein - Sheung-Tat Fan
Karaciğer Split Tekniği - Burak Işık
Alıcı Hepatektomisinde Kolaylaştırıcı Manevralar - Ünal Aydın

18:00-19:00 POSTER OTURUMU 1 (Karaciğer, Kalp, Diğer) SALON 1
Oturum Başkanları: Ekrem Kaya, David Saba
POSTER OTURUMU 2 (Organ Bağışı, Genel, İmmünoloji) SALON 2
Oturum Başkanları: Barbaros Oral, Yalçın Seyhun
28 Eylül 2012, Cuma
08:00 - 09:00

SERBEST BİLDİRİLER 4 (Böbrek) SALON A
Oturum Başkanları: Hakan Vuruşkan, Aydın Türkmen
SERBEST BİLDİRİLER 5 (Karaciğer) SALON B
Oturum Başkanları: Selçuk Hazinedaroğlu, İlhan Karabıçak
SERBEST BİLDİRİLER 6 (Kalp) SALON C
Oturum Başkanları: Mustafa Tok, Haşim Üstünsoy

09:00 - 10:30

PANEL 4: Kadaverik Organ Havuzunun Genişletilmesi (SALON A)
Oturum Başkanları: Francis Delmonico, Ata Bozoklar

Yoğun Bakımcının Rolü - Nahit Çakar
Organ Bağışına Etki Eden Faktörlerin Tartışılması - Eyüp Kahveci
Sağlık Bakanlığı Çalışmaları - Arif Kapuağası

10:30 - 10:45 KAHVE MOLASI
10:45 - 12:00

PANEL 5: Spesifik Hasta Gruplarında Renal Transplantasyon (SALON A)
Oturum Başkanları: Mustafa Güllülü, Turan Çolak

HBV ve HCV Pozitif Hastalar - Ülkem Çakır
Renal Amiloidozlu Hastalar - Aydın Türkmen
Polikistik Böbrek Hastalığı - Süheyla Apaydın
Mesane Disfonksiyonu Olan Hastalarda - Tuncay Akı

PANEL 6: Kalp-Akciğer (SALON B)
Oturum Başkanları: Ömer Bayezid, Cengiz Gebitekin

Kongeninal Kalp Hastalıklarında Kalp Nakli - Haşim Üstünsoy
Çocuklarda Ventrikül Destek Cihazı Kullanımı, İmplantabl Pompalar Mümkün mü? - Çağatay Engin
Akciğer Nakli: Tanı, Endikasyon ve Biz Neredeyiz - Cemal Asım Kutlu
Kalp-Akciğer Naklinde Neredeyiz - Mehmet Balkanay
Ventrikül Destek Cihazı ile Kalp Naklinde Köprülemede Türkiye´ de Neredeyiz - Süha Küçükaksu

12:00 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ-UYDU SEMPOZYUM 2
13:30 - 14:15

KONFERANS 6: Abdominal Multivisseral TX (SALON A)
Oturum Başkanları: Asuman Yavuz, Sedat Karademir
Konuşmacı: Gabriel Gondalessi

KONFERANS 7: Renal Transplantasyonda Biogöstergelerin Tanısal Amaçlı Kullanımı (SALON B)
Oturum Başkanları: Taner Çamsarı, Çağatay Aydın
Konuşmacı: Nurhan Seyahi

14:15 - 15:00 KONFERANS 8: Can The New Immunosupressive Drugs Replace Calcineurin Inhibitors? (SALON A)
Oturum Başkanları: Muzaffer Sarıyar, Ülkem Çakır
Konuşmacı: Barry Kahan
15:00 - 15:15 KAHVE MOLASI
15:15 - 16:00

KONFERANS 9: Hepatit B 360 (SALON A)
Oturum Başkanları: Zeki Karasu, Murat Kıyıcı
Konuşmacı: Micheal Schilsky

KONFERANS 10: Posttransplant Böbrek Fonksiyonları Değerlendirilmesinde Yöntemler:
Hangisi En Doğru? Hangisi En Güvenilir? (SALON B)
Oturum Başkanları: Kamil Dilek, Mustafa Yurtkuran
Konuşmacı: Şule Şengül

16:00 - 17:30

PANEL 7: Karaciğer Naklinde Zor Durumlar (SALON A)
Oturum Başkanları: Münci Kalayoğlu, Haluk Demiryürek
Budd-Chiari - Koray Acarlı
PV-PV, SMV Tromboz - Cüneyt Kayaalp
Re-Tx - Şükrü Emre

PANEL 8: Renal Transplantlı Hasta Takibi (SALON B)
Oturum Başkanları: Hasan Taşçı, Sait Şen
Protokol Biyopsilerinden Neler Öğrendik ? - Hüseyin Töz
Posttransplant Kardiyovasküler İzlem - Kenan Keven

17:45-18:45 POSTER OTURUMU 3 (Böbrek, Nefroloji) SALON 1
Oturum Başkanları: Tuncay Aki, Ali Çelik
POSTER OTURUMU 4 (Böbrek, Cerrahi) SALON 2
Oturum Başkanları: Necmettin Güvence, Kamil Yalçın Polat
29 Eylül 2012, Cumartesi
08:00 - 09:00

SERBEST BİLDİRİLER 7 (Böbrek) SALON A
Oturum Başkanları: Yakup Kordan, Alparslan Ersoy
SERBEST BİLDİRİLER 8 (Karaciğer) SALON B
Oturum Başkanları: Yılmaz Özen, Remzi Emiroğlu
SERBEST BİLDİRİLER 9 (Genel) SALON C
Oturum Başkanları: Salih Gülten, Enver İhtiyar

09:00 - 10:30

PANEL 9: Organ Havuzunun Genişletilmesinde Çözümler (SALON A)
Oturum Başkanları: Zeki Yılmaz, Aydın Dalgıç
Çapraz Nakiller - Serkan Çalım
ABO uyumsuz ve A20 - Asuman Yavuz
DCD Donors - Marti Manyalich
Marjinal Donör - Kamil Yalçın Polat

10:30 - 10:45 KAHVE MOLASI
10:45 - 11:30

KONFERANS 11: ICU Care of Brain Death (SALON A)
Oturum Başkanları: Alihan Gürkan, Gülsen Korfalı
Konuşmacı: Marti Manyalich

KONFERANS 12: HBIG Proflaksisi Ve Posttransplant HBV Nüksü (SALON B)
Oturum Başkanları: Murat Kıyıcı, Remzi Emiroğlu
Konuşmacı: Zeki Karasu

11:30 - 12:15

KONFERANS 13: Metabolik Karaciğer Hastalıkları (SALON A)
Oturum Başkanları: Yılmaz Çakaloğlu, Ömer F Tarım
Konuşmacı: Michael Schilsky

KONFERANS 14: Banff 2010 Paris Toplantısı Sonrası Renal Tansplant Patolojisinde Neler Değişti? (SALON B)
Oturum Başkanları: Aydın Türkmen, Işın Kılıçarslan
Konuşmacı: Banu Sis

12:15 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ - UYDU SEMPOZYUM 3
13:30 - 14:15

KONFERANS 15: İnce Bağırsak Nakli (SALON A)
Oturum Başkanları: Gökhan Yağcı, Cezmi Karaca
Konuşmacı: Gabriel Gondalessi

KONFERANS 16: Posttransplant HUS Patogenez- Tedavi (SALON B)
Oturum Başkanları: Süleyman Türk, Serhan Tuğlular
Konuşmacı: Sevgi Şahin

14:15 - 15:15

PANEL 10: Karaciğer Naklinde Erken Postoperatif Dönem (SALON A)
Oturum Başkanları: Hüseyin İlksen Toprak , Gürkan Türker

Peroperatif Zor Durumlar - Sezgin Ulukaya
Erken Postoperatif Bakım - Fuat Saner
Post Transplat Dönemde Biliyer Sorunlar - İbrahim Astarcıoğlu

PANEL 11: Böbrek Naklinde Enfeksiyon (SALON B)
Oturum Başkanları: Atahan Çağatay, Ali Rıza Odabaş

Proflaksi Tedavileri - Rümeyza Kazancıoğlu
Yüksek Ateşli Böbrek Alıcısına Yaklaşım - Halis Akalın
İmmunosupressifler ile Antimikrobiyal Ajanların Etkileşimi - Serhan Tuğlular

15:15 - 15:30 KAHVE MOLASI
15:30 - 16:45

PANEL 12: Orta Hepatik Ven (SALON A)
Oturum Başkanları: Yıldıray Yüzer, Sadık Ersöz

Orta Hepatik Ven Anatomisi - Murat Kılıç
Malatya Deneyimi - Sezai Yılmaz
Standart Sag Hepatektomi - Murat Zeytunlu

PANEL 13: Klinikopatolojik Toplantı (SALON B)
Oturum Başkanları: Sait Şen, Şahsine Tolunay
Konuşmacılar: Işın Kılıçaslan - Halil Yazıcı

16:45 - 17:30

KONFERANS 17: Yüksek PRA lılarda Nakil ( SALON A)
Oturum Başkanları: Mahmut Çarin, Serhan  Tuğlular
Konuşmacılar: Ali Şengül

KONFERANS 18: Pankreas Nakli (SALON B)
Oturum Başkanları: Remzi Emiroğlu, Acar Tüzüner
Konuşmacı: Ayhan Dinçkan

20:00 GALA YEMEĞİ