Kurs Programı

26 Eylül 2012, Çarşamba
Kurs 1 - Organ Nakli İmmünolojisi

Bursa Hilton Convention Center

08:45-09:00 Açılış
09:00-10:00 Organ Nakli İmmünolojisinde Temel İmünolojik Kavramlar
Oturum Başkanları:Mahmut Çarin – Barbaros Oral
MHC Tarihçesi-Frans H.J Claas
10:00-10:30 Kahve Arası
10:30-12:00 HLA-Doku Tiplendirme Teknikleri Moleküler Yöntemler
Oturum Başkanları: Emel Ekşioğlu  – Ferah Budak

SSP Yöntemi-Bilkay Baştürk
SSO Yöntemi (LIPA ve Luminex)-Klara Dalva
Sekans( DNA dizi Analizi)-Fatma S.Oğuz
12:00-13:00 Öğle Yemeği (Genplus Luncheon Meeting)
13:00-14:45 Antikor Tarama ve Tanımlama Yöntemleri
Oturum Başkanları: Ali Şengül - Ahmet Yeşilyurt

ELISA-Mustafa Balcı
Luminex-Ali İnal
Flow Cytometry-Ali Şengül

Cross – Match Testleri

CDC-Mustafa Balcı
Flow Cytometry-Emel Demiralp
Luminex-İbrahim Pirim
14:45-15:00 Kahve Arası
15:00-15:30 Böbrek Nakli Kararında İmmünolojik Yorum

Konuşmacılar:Ali Şengül,Mahmut Çarin

15:30-16:00

Doku Tiplendirme Laboratuvarları ve Mevzuatlar
Oturum Başkanları :Mahmut Çarin – Barbaros Oral

T.C. Sağlık Bakanlığı Temsilcisi
Ufuk Akdıkan- SGK Temsilcisi




26 Eylül 2012, Çarşamba
Kurs 2 - Organ Nakli Hemşireliği
Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi

Düzenleme Kurulu
Fatma Eti Aslan
Kamuran Tombul
Sonca Erdem
Birgül Ulusoy Genç
Aliye Özçetin
Habibe Esen
Arzu Köklücan

08:45-09:00 Açılış: Sonca Erdem
09:00-09:45 Konfrerans I
Sağlıklı Yaşama Açılan Pencerede Hemşireler
Konuşmacı: Fatma Eti Aslan
09:45-10:30 Konferans II
Kalp Nakil ve Hemşirelik Yaklaşımları
Konuşmacı: Sultan Kapusuz
10:15-10:30 Kahve Arası
10:30-11:30 Panel I
Hasta Hazırlık ve Bakım
Oturum Başkanları: Fatma Eti Arslan, Sonca Erdem
Ameliyathane-Suzan Tuna 
Nakil Ünitesi - Çiğdem Eroğlu
Klinik Bakım- Gülnür Gümbelek
Nefroloji- Aliye Özçetin
Tartışma
11:30-12:00 Konferans III
Nakil Ünitesinin Yapısal ve İşlevsel Özellikleri
Konuşmacılar: Habibe Esen, Fatma Acar
12:00-13:00 Öğle Yemeği
13:00-14:00 Panel II
Greft ile Yaşam
Oturum Başkanı: Fatma Eti ASlan
Nakilde Kullanılan İlaçlar- Beyhan Saygılı 
Nakil Karaciğer ile  Yaşam- Hurinaz Okuyucu
Nakil ile İlgili Merak Ettiklerimiz-Zeliha Arı
Hasta ve Ailesinin Eğitimi- Aynur Ulusoy
Tartışma
14:00-14:15 Kahve Arası
14:15-15:15 Konferans IV
Organ Naklinde Etik ve Kültürel Bakış
Konuşmacılar: Hayat Yalın,Bahire Ulus
15:15-15:35



15:35-15:55

Panel III
Transplantasyon Sonuçlarını İyileştirmede Kanıta Dayalı Tx Hemşireliği Uygulamaları
Konuşmacı:Yaprak S. Ordin
Organ Nakli Sonrası Hemşirelik Bakım Kriterleri
Konuşmacı:Nebile Özdemir

16:00-16:30 Değerlendirme ve Kapanış

26 Eylül 2012, Çarşamba
Kurs 3 - Organ Nakli Koordinatörlüğü
Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi

Düzenleme Kurulu
Salih Gülten
Sahriye Keskin
Ahmet Çakıroğlu
Bahri Kemaloğlu
Lütfi Telci
Atilla Ramazanoğlu

08:45-09:00 Açılış: Salih Gülten, Nilgün Keçecioğlu

09:00-09:15


09:15-09:30

Potansiyel Donör Tarama ve Tanımlama
Konuşmacı: Ata Bozoklar

Türkiye´ de Kadavra Donörlerini Arttırmaya Yönelik 2012 Yılı Faliyetleri 
Konuşmacı:Maria Paula Gomez

09:30-10:00 Beyin Ölümü Klinik ve Laboratuar Tanısı
Konuşmacı:Atilla Ramazanoğlu
10:00-10:30 Donör Bakımı
Konuşmacı:Lütfü Telci
10:30-11:00 Kahve Arası
11:00-11:30 Toplumun Organ Bağışına Hazırlanması Organizasyonları
Konuşmacı: Melih Azap
11:30-12:00 Organ ve Doku Bağışı
Konuşmacı: Azem Ülkü
12:00-13:00 Öğle Yemeği
13:00-13:30 Organ ve Doku Paylaşımı
Konuşmacı:Bahri Kemaloğlu
13:30-14:00

Organ ve Doku Korunması ve Taşınması
Konuşmacı: Hatice Akkoç

14:00-14:30 Organ Sağlama Organizasyonlarının Hukuksal Yönü
Konuşmacı: Ahmet Çakıroğlu
14:30-14:45 Kahve Arası
14:45-16:15 Olgu Tartışmaları
Konuşmacı: Eyüp Kahveci
16:15-16:30 Kurs Kapanışı ve Sertifika Töreni



26 Eylül 2012, Çarşamba

Kurs 4:Renal Transplantasyon
(Olgularla Renal Transplantasyon Patolojisi)
(
Prof. Dr. Gülaydan Filiz anısına)

Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi

Kurs Organizasyon Kurulu
Sait Şen

09:00-09:30 Renal Transplant Biopsisi Klinik Endikasyonları
Konuşmacı: Hüseyin Töz
09:30-10:15 Transplant Böbrek Patolojisine Giriş
Konuşmacı: Sait Şen
10:15-10:30 Kahve Arası
10:30-12:00 Olgularla Erken Dönemde Patolojiler

Akut Rejeksiyon-Işın Kılçaslan,Aydın Türkmen
Greft Enfeksiyonu- Handan Özdemir
Diğer Patolojiler-Yasemin Özlük,Aydın Türkmen
12:00-13:15 Öğle Yemeği
13:15-14:45 Olgularla Geç Dönem Patolojiler

Kronik Rejeksiyon- Işın Kılıçaslan, Aydın Türkmen
İnterstisyel Fibrozis/Tübüler atrofi- Handan Özdemir
Glomerulonefritler- Gülçin Başdemir
14:45-15:00 Kahve Arası
15:00-16:00 Özellikli Olgular

Olgu 1-2. Sait Şen-Hüseyin Töz
Olgu 3: Berna Aytaç



26 Eylül 2012, Çarşamba

Kurs 5: Uygulamalı Karaciğer Split Tekniği Kursu

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ameliyathaneleri

Kurs Koordinatörleri: Şükrü Emre- Ekrem Kaya
Kontenjan: 15 kişi ( 5´ er kişilik 3 grup şeklinde yapılacaktır.)

09:00-09:30 Intrahepatik Anatomi-Split Tekniği
09:30-16:00 İnsan Karaciğeri Üzerinde Uygulama